E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
invitéieren einladen (D) – inviter (F)
Stammformen invitéiereninvitéiertinvitéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinvitéieren
duinvitéiers
hien/si,hatt/etinvitéiert
mirinvitéieren
dirinvitéiert
siinvitéieren
Passé composé
echhunninvitéiert
duhuesinvitéiert
hien/si,hatt/ethuetinvitéiert
mirhunninvitéiert
dirhuttinvitéiert
sihunninvitéiert
Plus-que-parfait
echhatinvitéiert
duhasinvitéiert
hien/si,hatt/ethatinvitéiert
mirhateninvitéiert
dirhatinvitéiert
sihateninvitéiert
Futur I
echwäert invitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert invitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinvitéieren
dugéifsinvitéieren
hien/si,hatt/etgéifinvitéieren
mirgéifeninvitéieren
dirgéiftinvitéieren
sigéifeninvitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinvitéiert
duhässinvitéiert
hien/si,hatt/ethättinvitéiert
mirhätteninvitéiert
dirhättinvitéiert
sihätteninvitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinvitéier!
Plurielinvitéiert!
invitéiert
invitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninvitéiert
dugëssinvitéiert
hie/si,hatt/etgëttinvitéiert
mirginninvitéiert
dirgittinvitéiert
siginninvitéiert
Passé composé
echsinninvitéiert ginn
dubassinvitéiert ginn
hien/si,hatt/etassinvitéiert ginn
mirsinninvitéiert ginn
dirsiddinvitéiert ginn
sisinninvitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinvitéiert ginn
duwaarsinvitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinvitéiert ginn
mirwareninvitéiert ginn
dirwaartinvitéiert ginn
siwareninvitéiert ginn
Futur I
echwäert invitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert invitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif invitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif invitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier invitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles