E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
invit-éier-en einladen (D) – inviter (F)
Stammformen invit-éier-eninvit-éier-tinvit-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinvit-éier-en
duinvit-éier-s
hien/si,hatt/etinvit-éier-t
mirinvit-éier-en
dirinvit-éier-t
siinvit-éier-en
Passé composé
echhunninvit-éier-t
duhuesinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinvit-éier-t
mirhunninvit-éier-t
dirhuttinvit-éier-t
sihunninvit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinvit-éier-t
duhasinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethatinvit-éier-t
mirhateninvit-éier-t
dirhatinvit-éier-t
sihateninvit-éier-t
Futur I
echwäert invit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert invit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinvit-éier-en
dugéifsinvit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinvit-éier-en
mirgéifeninvit-éier-en
dirgéiftinvit-éier-en
sigéifeninvit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättinvit-éier-t
duhässinvit-éier-t
hien/si,hatt/ethättinvit-éier-t
mirhätteninvit-éier-t
dirhättinvit-éier-t
sihätteninvit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinvit-éier!
Plurielinvit-éier-t!
invit-éier-t
invit-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninvit-éier-t
dugëssinvit-éier-t
hie/si,hatt/etgëttinvit-éier-t
mirginninvit-éier-t
dirgittinvit-éier-t
siginninvit-éier-t
Passé composé
echsinninvit-éier-t ginn
dubassinvit-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassinvit-éier-t ginn
mirsinninvit-éier-t ginn
dirsiddinvit-éier-t ginn
sisinninvit-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarinvit-éier-t ginn
duwaarsinvit-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarinvit-éier-t ginn
mirwareninvit-éier-t ginn
dirwaartinvit-éier-t ginn
siwareninvit-éier-t ginn
Futur I
echwäert invit-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert invit-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif invit-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif invit-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier invit-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles