E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
inzeenéieren inszenieren (D)mettre en scène (F)
Stammformen inzeenéiereninzeenéiertinzeenéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten inszenéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echinzeenéieren
duinzeenéiers
hien/si,hatt/etinzeenéiert
mirinzeenéieren
dirinzeenéiert
siinzeenéieren
Passé composé
echhunninzeenéiert
duhuesinzeenéiert
hien/si,hatt/ethuetinzeenéiert
mirhunninzeenéiert
dirhuttinzeenéiert
sihunninzeenéiert
Plus-que-parfait
echhatinzeenéiert
duhasinzeenéiert
hien/si,hatt/ethatinzeenéiert
mirhateninzeenéiert
dirhatinzeenéiert
sihateninzeenéiert
Futur I
echwäert inzeenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inzeenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinzeenéieren
dugéifsinzeenéieren
hien/si,hatt/etgéifinzeenéieren
mirgéifeninzeenéieren
dirgéiftinzeenéieren
sigéifeninzeenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinzeenéiert
duhässinzeenéiert
hien/si,hatt/ethättinzeenéiert
mirhätteninzeenéiert
dirhättinzeenéiert
sihätteninzeenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinzeenéier!
Plurielinzeenéiert!
inzeenéiert
inzeenéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninzeenéiert
dugëssinzeenéiert
hie/si,hatt/etgëttinzeenéiert
mirginninzeenéiert
dirgittinzeenéiert
siginninzeenéiert
Passé composé
echsinninzeenéiert ginn
dubassinzeenéiert ginn
hien/si,hatt/etassinzeenéiert ginn
mirsinninzeenéiert ginn
dirsiddinzeenéiert ginn
sisinninzeenéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinzeenéiert ginn
duwaarsinzeenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinzeenéiert ginn
mirwareninzeenéiert ginn
dirwaartinzeenéiert ginn
siwareninzeenéiert ginn
Futur I
echwäert inzeenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inzeenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif inzeenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif inzeenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier inzeenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles