E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech verir-en verirren (D)s'garer (F)
Stammformen sech verir-ensech verier-tverier-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ieren
Indikativ Aktiv
Prsent
echverir-e mech
duverier-s dech
hien/si,hatt/etverier-t sech
mirverir-en eis
dirverier-t iech
siverir-e sech
Pass compos
echhumechverier-t
duhuesdechverier-t
hien/si,hatt/ethuetsechverier-t
mirhunneisverier-t
dirhuttiechverier-t
sihusechverier-t
Plus-que-parfait
echhatmechverier-t
duhasdechverier-t
hien/si,hatt/ethatsechverier-t
mirhateneisverier-t
dirhatiechverier-t
sihatesechverier-t
Futur I
echwäert verir-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverir-en
dugéifsverir-en
hien/si,hatt/etgéifverir-en
mirgéifeverir-en
dirgéiftverir-en
sigéifeverir-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechverier-t
duhssdechverier-t
hien/si,hatt/ethttsechverier-t
mirhtteneisverier-t
dirhttiechverier-t
sihättesechverier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverirdech!
Plurielverier-tiech!
verier-t
verir-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ir-en
Remarquen (intern)
Problem: Verschriftung der r-Vokalisierung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles