E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
irritéieren irritieren (D) – irriter (F)
Stammformen irritéierenirritéiertirritéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echirritéieren
duirritéiers
hien/si,hatt/etirritéiert
mirirritéieren
dirirritéiert
siirritéieren
Passé composé
echhunnirritéiert
duhuesirritéiert
hien/si,hatt/ethuetirritéiert
mirhunnirritéiert
dirhuttirritéiert
sihunnirritéiert
Plus-que-parfait
echhatirritéiert
duhasirritéiert
hien/si,hatt/ethatirritéiert
mirhatenirritéiert
dirhatirritéiert
sihatenirritéiert
Futur I
echwäert irritéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert irritéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifirritéieren
dugéifsirritéieren
hien/si,hatt/etgéifirritéieren
mirgéifenirritéieren
dirgéiftirritéieren
sigéifenirritéieren
Conditionnel Passé composé
echhättirritéiert
duhässirritéiert
hien/si,hatt/ethättirritéiert
mirhättenirritéiert
dirhättirritéiert
sihättenirritéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierirritéier!
Plurielirritéiert!
irritéiert
irritéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnirritéiert
dugëssirritéiert
hie/si,hatt/etgëttirritéiert
mirginnirritéiert
dirgittirritéiert
siginnirritéiert
Passé composé
echsinnirritéiert ginn
dubassirritéiert ginn
hien/si,hatt/etassirritéiert ginn
mirsinnirritéiert ginn
dirsiddirritéiert ginn
sisinnirritéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarirritéiert ginn
duwaarsirritéiert ginn
hien/si,hatt/etwarirritéiert ginn
mirwarenirritéiert ginn
dirwaartirritéiert ginn
siwarenirritéiert ginn
Futur I
echwäert irritéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert irritéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif irritéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif irritéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier irritéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles