E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veriwwelen verbeln (D) – en vouloir qn. de qc. (F)
Stammformen veriwwelenveriwweltveriwwelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveriwwelen
duveriwwels
hien/si,hatt/etveriwwelt
mirveriwwelen
dirveriwwelt
siveriwwelen
Pass compos
echhuveriwwelt
duhuesveriwwelt
hien/si,hatt/ethuetveriwwelt
mirhuveriwwelt
dirhuttveriwwelt
sihuveriwwelt
Plus-que-parfait
echhatveriwwelt
duhasveriwwelt
hien/si,hatt/ethatveriwwelt
mirhateveriwwelt
dirhatveriwwelt
sihateveriwwelt
Futur I
echwäert veriwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veriwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveriwwelen
dugéifsveriwwelen
hien/si,hatt/etgéifveriwwelen
mirgéifeveriwwelen
dirgéiftveriwwelen
sigéifeveriwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttveriwwelt
duhssveriwwelt
hien/si,hatt/ethttveriwwelt
mirhätteveriwwelt
dirhttveriwwelt
sihätteveriwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveriwwel!
Plurielveriwwelt!
veriwwelt
veriwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiveriwwelt
dugëssveriwwelt
hie/si,hatt/etgëttveriwwelt
mirgiveriwwelt
dirgittveriwwelt
sigiveriwwelt
Pass compos
echsiveriwwelt ginn
dubassveriwwelt ginn
hien/si,hatt/etassveriwwelt ginn
mirsiveriwwelt ginn
dirsiddveriwwelt ginn
sisiveriwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwarveriwwelt ginn
duwaarsveriwwelt ginn
hien/si,hatt/etwarveriwwelt ginn
mirwareveriwwelt ginn
dirwaartveriwwelt ginn
siwareveriwwelt ginn
Futur I
echwäert veriwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veriwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif veriwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif veriwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier veriwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles