E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nojäiz-en nachschreien, nachrufen (D)crier (F)
Stammformen nojäiz-enjäiz-t nonoge-jau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjäiz-en no
dujäiz no
hien/si,hatt/etjäiz-t no
mirjäiz-en no
dirjäiz-t no
sijäiz-en no
Passé composé
echhunnnoge-jau-t
duhuesnoge-jau-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-jau-t
mirhunnnoge-jau-t
dirhuttnoge-jau-t
sihunnnoge-jau-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-jau-t
duhasnoge-jau-t
hien/si,hatt/ethatnoge-jau-t
mirhatennoge-jau-t
dirhatnoge-jau-t
sihatennoge-jau-t
Futur I
echwäert nojäiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-jau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnojäiz-en
dugéifsnojäiz-en
hien/si,hatt/etgéifnojäiz-en
mirgéifennojäiz-en
dirgéiftnojäiz-en
sigéifennojäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-jau-t
duhässnoge-jau-t
hien/si,hatt/ethättnoge-jau-t
mirhättennoge-jau-t
dirhättnoge-jau-t
sihättennoge-jau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjäiz no!
Plurieljäiz-t no!
noge-jau-t
nojäiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
jäiz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles