E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verjär-en verjähren (D)
Stammformen verjär-enverjäer-tverjäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverjär-en
duverjäer-s
hien/si,hatt/etverjäer-t
mirverjär-en
dirverjäer-t
siverjär-en
Passé composé
echhuverjäer-t
duhuesverjäer-t
hien/si,hatt/ethuetverjäer-t
mirhuverjäer-t
dirhuttverjäer-t
sihuverjäer-t
Plus-que-parfait
echhatverjäer-t
duhasverjäer-t
hien/si,hatt/ethatverjäer-t
mirhateverjäer-t
dirhatverjäer-t
sihateverjäer-t
Futur I
echwäert verjär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverjär-en
dugéifsverjär-en
hien/si,hatt/etgéifverjär-en
mirgéifeverjär-en
dirgéiftverjär-en
sigéifeverjär-en
Conditionnel Passé composé
echhättverjäer-t
duhässverjäer-t
hien/si,hatt/ethättverjäer-t
mirhätteverjäer-t
dirhättverjäer-t
sihätteverjäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverjäer!
Plurielverjäer-t!
verjäer-t
verjär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bejär-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles