E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opbauschen aufbauschen (D)amplifier, exagrer (F)to exaggerate (E)
Stammformen opbauschenbauscht opopgebauscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbauschen op
dubauschs op
hien/si,hatt/etbauscht op
mirbauschen op
dirbauscht op
sibauschen op
Pass compos
echhunnopgebauscht
duhuesopgebauscht
hien/si,hatt/ethuetopgebauscht
mirhunnopgebauscht
dirhuttopgebauscht
sihunnopgebauscht
Plus-que-parfait
echhatopgebauscht
duhasopgebauscht
hien/si,hatt/ethatopgebauscht
mirhatenopgebauscht
dirhatopgebauscht
sihatenopgebauscht
Futur I
echwäert opbauschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgebauscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopbauschen
dugéifsopbauschen
hien/si,hatt/etgéifopbauschen
mirgéifenopbauschen
dirgéiftopbauschen
sigéifenopbauschen
Conditionnel Pass compos
echhttopgebauscht
duhssopgebauscht
hien/si,hatt/ethttopgebauscht
mirhttenopgebauscht
dirhttopgebauscht
sihttenopgebauscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbausch op!
Plurielbauscht op!
opgebauscht
opbauschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgebauscht
dugëssopgebauscht
hie/si,hatt/etgëttopgebauscht
mirginnopgebauscht
dirgittopgebauscht
siginnopgebauscht
Pass compos
echsinnopgebauscht ginn
dubassopgebauscht ginn
hien/si,hatt/etassopgebauscht ginn
mirsinnopgebauscht ginn
dirsiddopgebauscht ginn
sisinnopgebauscht ginn
Plus-que-parfait
echwaropgebauscht ginn
duwaarsopgebauscht ginn
hien/si,hatt/etwaropgebauscht ginn
mirwarenopgebauscht ginn
dirwaartopgebauscht ginn
siwarenopgebauscht ginn
Futur I
echwäert opgebauscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgebauscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgebauscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgebauscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgebauscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles