E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
jaulen jaulen (D) – glapir (F)
Stammformen jaulenjaultgejault
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echjaulen
dujauls
hien/si,hatt/etjault
mirjaulen
dirjault
sijaulen
Pass compos
echhugejault
duhuesgejault
hien/si,hatt/ethuetgejault
mirhugejault
dirhuttgejault
sihugejault
Plus-que-parfait
echhatgejault
duhasgejault
hien/si,hatt/ethatgejault
mirhategejault
dirhatgejault
sihategejault
Modale Futur I
echwäert jaulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gejault hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjaulen
dugéifsjaulen
hien/si,hatt/etgéifjaulen
mirgéifejaulen
dirgéiftjaulen
sigéifejaulen
Conditionnel pass compos
echhttgejault
duhssgejault
hien/si,hatt/ethttgejault
mirhättegejault
dirhttgejault
sihättegejault
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjaul!
Plurieljault!
gejault
jaulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles