E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verjéngen verjüngen (D) – rajeunir (F)
Stammformen verjéngenverjéngtverjéngt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverjéngen
duverjéngs
hien/si,hatt/etverjéngt
mirverjéngen
dirverjéngt
siverjéngen
Passé composé
echhuverjéngt
duhuesverjéngt
hien/si,hatt/ethuetverjéngt
mirhuverjéngt
dirhuttverjéngt
sihuverjéngt
Plus-que-parfait
echhatverjéngt
duhasverjéngt
hien/si,hatt/ethatverjéngt
mirhateverjéngt
dirhatverjéngt
sihateverjéngt
Futur I
echwäert verjéngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjéngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverjéngen
dugéifsverjéngen
hien/si,hatt/etgéifverjéngen
mirgéifeverjéngen
dirgéiftverjéngen
sigéifeverjéngen
Conditionnel Passé composé
echhättverjéngt
duhässverjéngt
hien/si,hatt/ethättverjéngt
mirhätteverjéngt
dirhättverjéngt
sihätteverjéngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverjéng!
Plurielverjéngt!
verjéngt
verjéngen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverjéngt
dugëssverjéngt
hie/si,hatt/etgëttverjéngt
mirgiverjéngt
dirgittverjéngt
sigiverjéngt
Passé composé
echsiverjéngt ginn
dubassverjéngt ginn
hien/si,hatt/etassverjéngt ginn
mirsiverjéngt ginn
dirsiddverjéngt ginn
sisiverjéngt ginn
Plus-que-parfait
echwarverjéngt ginn
duwaarsverjéngt ginn
hien/si,hatt/etwarverjéngt ginn
mirwareverjéngt ginn
dirwaartverjéngt ginn
siwareverjéngt ginn
Futur I
echwäert verjéngt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjéngt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verjéngt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verjéngt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verjéngt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles