E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beam-en beamen (D) – tlporter (F) – beam (E)
Stammformen beam-enbeam-tge-beam-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbeam-en
dubeam-s
hien/si,hatt/etbeam-t
mirbeam-en
dirbeam-t
sibeam-en
Pass compos
echhuge-beam-t
duhuesge-beam-t
hien/si,hatt/ethuetge-beam-t
mirhuge-beam-t
dirhuttge-beam-t
sihuge-beam-t
Plus-que-parfait
echhatge-beam-t
duhasge-beam-t
hien/si,hatt/ethatge-beam-t
mirhatege-beam-t
dirhatge-beam-t
sihatege-beam-t
Modale Futur I
echwäert beam-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-beam-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeam-en
dugéifsbeam-en
hien/si,hatt/etgéifbeam-en
mirgéifebeam-en
dirgéiftbeam-en
sigéifebeam-en
Conditionnel pass compos
echhttge-beam-t
duhssge-beam-t
hien/si,hatt/ethttge-beam-t
mirhättege-beam-t
dirhttge-beam-t
sihättege-beam-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeam!
Plurielbeam-t!
ge-beam-t
beam-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-beam-t
dugëssge-beam-t
hie/si,hatt/etgëttge-beam-t
mirgige-beam-t
dirgittge-beam-t
sigige-beam-t
Pass compos
echsige-beam-t ginn
dubassge-beam-t ginn
hien/si,hatt/etassge-beam-t ginn
mirsige-beam-t ginn
dirsiddge-beam-t ginn
sisige-beam-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-beam-t ginn
duwaarsge-beam-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-beam-t ginn
mirwarege-beam-t ginn
dirwaartge-beam-t ginn
siwarege-beam-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-beam-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-beam-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-beam-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-beam-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-beam-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles