E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
accord-éier-en bewilligen (D)accorder (F)to allow (E)
Stammformen accord-éier-enaccord-éier-taccord-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccord-éier-en
duaccord-éier-s
hien/si,hatt/etaccord-éier-t
miraccord-éier-en
diraccord-éier-t
siaccord-éier-en
Passé composé
echhunnaccord-éier-t
duhuesaccord-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccord-éier-t
mirhunnaccord-éier-t
dirhuttaccord-éier-t
sihunnaccord-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccord-éier-t
duhasaccord-éier-t
hien/si,hatt/ethataccord-éier-t
mirhatenaccord-éier-t
dirhataccord-éier-t
sihatenaccord-éier-t
Futur I
echwäert accord-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accord-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccord-éier-en
dugéifsaccord-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccord-éier-en
mirgéifenaccord-éier-en
dirgéiftaccord-éier-en
sigéifenaccord-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccord-éier-t
duhässaccord-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccord-éier-t
mirhättenaccord-éier-t
dirhättaccord-éier-t
sihättenaccord-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccord-éier!
Plurielaccord-éier-t!
accord-éier-t
accord-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaccord-éier-t
dugëssaccord-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaccord-éier-t
mirginnaccord-éier-t
dirgittaccord-éier-t
siginnaccord-éier-t
Passé composé
echsinnaccord-éier-t ginn
dubassaccord-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaccord-éier-t ginn
mirsinnaccord-éier-t ginn
dirsiddaccord-éier-t ginn
sisinnaccord-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraccord-éier-t ginn
duwaarsaccord-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraccord-éier-t ginn
mirwarenaccord-éier-t ginn
dirwaartaccord-éier-t ginn
siwarenaccord-éier-t ginn
Futur I
echwäert accord-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accord-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif accord-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif accord-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier accord-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles