E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoujubelen zujubeln (D) – acclamer (F)
Stammformen zoujubelenjubelt zouzougejubelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjubelen zou
dujubels zou
hien/si,hatt/etjubelt zou
mirjubelen zou
dirjubelt zou
sijubelen zou
Pass compos
echhunnzougejubelt
duhueszougejubelt
hien/si,hatt/ethuetzougejubelt
mirhunnzougejubelt
dirhuttzougejubelt
sihunnzougejubelt
Plus-que-parfait
echhatzougejubelt
duhaszougejubelt
hien/si,hatt/ethatzougejubelt
mirhatenzougejubelt
dirhatzougejubelt
sihatenzougejubelt
Futur I
echwäert zoujubelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougejubelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoujubelen
dugéifszoujubelen
hien/si,hatt/etgéifzoujubelen
mirgéifenzoujubelen
dirgéiftzoujubelen
sigéifenzoujubelen
Conditionnel Pass compos
echhttzougejubelt
duhsszougejubelt
hien/si,hatt/ethttzougejubelt
mirhttenzougejubelt
dirhttzougejubelt
sihttenzougejubelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjubel zou!
Plurieljubelt zou!
zougejubelt
zoujubelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougejubelt
dugësszougejubelt
hie/si,hatt/etgëttzougejubelt
mirginnzougejubelt
dirgittzougejubelt
siginnzougejubelt
Pass compos
echsinnzougejubelt ginn
dubasszougejubelt ginn
hien/si,hatt/etasszougejubelt ginn
mirsinnzougejubelt ginn
dirsiddzougejubelt ginn
sisinnzougejubelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougejubelt ginn
duwaarszougejubelt ginn
hien/si,hatt/etwarzougejubelt ginn
mirwarenzougejubelt ginn
dirwaartzougejubelt ginn
siwarenzougejubelt ginn
Futur I
echwäert zougejubelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougejubelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougejubelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougejubelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougejubelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles