E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
jubiléieren jubilieren (D)jubiler (F)
Stammformen jubiléierenjubiléiertjubiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjubiléieren
dujubiléiers
hien/si,hatt/etjubiléiert
mirjubiléieren
dirjubiléiert
sijubiléieren
Passé composé
echhujubiléiert
duhuesjubiléiert
hien/si,hatt/ethuetjubiléiert
mirhujubiléiert
dirhuttjubiléiert
sihujubiléiert
Plus-que-parfait
echhatjubiléiert
duhasjubiléiert
hien/si,hatt/ethatjubiléiert
mirhatejubiléiert
dirhatjubiléiert
sihatejubiléiert
Futur I
echwäert jubiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jubiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjubiléieren
dugéifsjubiléieren
hien/si,hatt/etgéifjubiléieren
mirgéifejubiléieren
dirgéiftjubiléieren
sigéifejubiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättjubiléiert
duhässjubiléiert
hien/si,hatt/ethättjubiléiert
mirhättejubiléiert
dirhättjubiléiert
sihättejubiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjubiléier!
Plurieljubiléiert!
jubiléiert
jubiléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles