E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
justifiéieren erklären (D)justifier (F)
Stammformen justifiéierenjustifiéiertjustifiéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten justifizéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echjustifiéieren
dujustifiéiers
hien/si,hatt/etjustifiéiert
mirjustifiéieren
dirjustifiéiert
sijustifiéieren
Passé composé
echhujustifiéiert
duhuesjustifiéiert
hien/si,hatt/ethuetjustifiéiert
mirhujustifiéiert
dirhuttjustifiéiert
sihujustifiéiert
Plus-que-parfait
echhatjustifiéiert
duhasjustifiéiert
hien/si,hatt/ethatjustifiéiert
mirhatejustifiéiert
dirhatjustifiéiert
sihatejustifiéiert
Futur I
echwäert justifiéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert justifiéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjustifiéieren
dugéifsjustifiéieren
hien/si,hatt/etgéifjustifiéieren
mirgéifejustifiéieren
dirgéiftjustifiéieren
sigéifejustifiéieren
Conditionnel Passé composé
echhättjustifiéiert
duhässjustifiéiert
hien/si,hatt/ethättjustifiéiert
mirhättejustifiéiert
dirhättjustifiéiert
sihättejustifiéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjustifiéier!
Plurieljustifiéiert!
justifiéiert
justifiéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgijustifiéiert
dugëssjustifiéiert
hie/si,hatt/etgëttjustifiéiert
mirgijustifiéiert
dirgittjustifiéiert
sigijustifiéiert
Passé composé
echsijustifiéiert ginn
dubassjustifiéiert ginn
hien/si,hatt/etassjustifiéiert ginn
mirsijustifiéiert ginn
dirsiddjustifiéiert ginn
sisijustifiéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarjustifiéiert ginn
duwaarsjustifiéiert ginn
hien/si,hatt/etwarjustifiéiert ginn
mirwarejustifiéiert ginn
dirwaartjustifiéiert ginn
siwarejustifiéiert ginn
Futur I
echwäert justifiéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert justifiéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif justifiéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif justifiéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier justifiéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles