E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
juxen scherzen (D)badiner (F)
Stammformen juxenjuxtgejuxt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjuxen
dujux
hien/si,hatt/etjuxt
mirjuxen
dirjuxt
sijuxen
Pass compos
echhugejuxt
duhuesgejuxt
hien/si,hatt/ethuetgejuxt
mirhugejuxt
dirhuttgejuxt
sihugejuxt
Plus-que-parfait
echhatgejuxt
duhasgejuxt
hien/si,hatt/ethatgejuxt
mirhategejuxt
dirhatgejuxt
sihategejuxt
Futur I
echwäert juxen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejuxt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjuxen
dugéifsjuxen
hien/si,hatt/etgéifjuxen
mirgéifejuxen
dirgéiftjuxen
sigéifejuxen
Conditionnel Pass compos
echhttgejuxt
duhssgejuxt
hien/si,hatt/ethttgejuxt
mirhättegejuxt
dirhttgejuxt
sihättegejuxt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjux!
Plurieljuxt!
gejuxt
juxen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles