E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
jux-en scherzen (D)badiner (F)
Stammformen jux-enjux-tge-jux-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjux-en
dujux
hien/si,hatt/etjux-t
mirjux-en
dirjux-t
sijux-en
Pass compos
echhuge-jux-t
duhuesge-jux-t
hien/si,hatt/ethuetge-jux-t
mirhuge-jux-t
dirhuttge-jux-t
sihuge-jux-t
Plus-que-parfait
echhatge-jux-t
duhasge-jux-t
hien/si,hatt/ethatge-jux-t
mirhatege-jux-t
dirhatge-jux-t
sihatege-jux-t
Futur I
echwäert jux-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-jux-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjux-en
dugéifsjux-en
hien/si,hatt/etgéifjux-en
mirgéifejux-en
dirgéiftjux-en
sigéifejux-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-jux-t
duhssge-jux-t
hien/si,hatt/ethttge-jux-t
mirhättege-jux-t
dirhttge-jux-t
sihättege-jux-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjux!
Plurieljux-t!
ge-jux-t
jux-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles