E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskachen auskochen (D) – bouillir (F)
Stammformen auskachenkacht ausausgekacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkachen aus
dukachs aus
hien/si,hatt/etkacht aus
mirkachen aus
dirkacht aus
sikachen aus
Pass compos
echhunnausgekacht
duhuesausgekacht
hien/si,hatt/ethuetausgekacht
mirhunnausgekacht
dirhuttausgekacht
sihunnausgekacht
Plus-que-parfait
echhatausgekacht
duhasausgekacht
hien/si,hatt/ethatausgekacht
mirhatenausgekacht
dirhatausgekacht
sihatenausgekacht
Modale Futur I
echwäert auskachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgekacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskachen
dugéifsauskachen
hien/si,hatt/etgéifauskachen
mirgéifenauskachen
dirgéiftauskachen
sigéifenauskachen
Conditionnel pass compos
echhttausgekacht
duhssausgekacht
hien/si,hatt/ethttausgekacht
mirhttenausgekacht
dirhttausgekacht
sihttenausgekacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach aus!
Plurielkacht aus!
ausgekacht
auskachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgekacht
dugëssausgekacht
hie/si,hatt/etgëttausgekacht
mirginnausgekacht
dirgittausgekacht
siginnausgekacht
Pass compos
echsinnausgekacht ginn
dubassausgekacht ginn
hien/si,hatt/etassausgekacht ginn
mirsinnausgekacht ginn
dirsiddausgekacht ginn
sisinnausgekacht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgekacht ginn
duwaarsausgekacht ginn
hien/si,hatt/etwarausgekacht ginn
mirwarenausgekacht ginn
dirwaartausgekacht ginn
siwarenausgekacht ginn
Modale Futur I
echwäert ausgekacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgekacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgekacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgekacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgekacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akacheniwwerkachenkachennokachenofkachenopkachenverkachen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles