E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nokachen nachkochen (D) – cuisiner aprs (F)
Stammformen nokachenkacht nonogekacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkachen no
dukachs no
hien/si,hatt/etkacht no
mirkachen no
dirkacht no
sikachen no
Pass compos
echhunnnogekacht
duhuesnogekacht
hien/si,hatt/ethuetnogekacht
mirhunnnogekacht
dirhuttnogekacht
sihunnnogekacht
Plus-que-parfait
echhatnogekacht
duhasnogekacht
hien/si,hatt/ethatnogekacht
mirhatennogekacht
dirhatnogekacht
sihatennogekacht
Modale Futur I
echwäert nokachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert nogekacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokachen
dugéifsnokachen
hien/si,hatt/etgéifnokachen
mirgéifennokachen
dirgéiftnokachen
sigéifennokachen
Conditionnel pass compos
echhttnogekacht
duhssnogekacht
hien/si,hatt/ethttnogekacht
mirhttennogekacht
dirhttnogekacht
sihttennogekacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach no!
Plurielkacht no!
nogekacht
nokachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnnogekacht
dugëssnogekacht
hie/si,hatt/etgëttnogekacht
mirginnnogekacht
dirgittnogekacht
siginnnogekacht
Pass compos
echsinnnogekacht ginn
dubassnogekacht ginn
hien/si,hatt/etassnogekacht ginn
mirsinnnogekacht ginn
dirsiddnogekacht ginn
sisinnnogekacht ginn
Plus-que-parfait
echwarnogekacht ginn
duwaarsnogekacht ginn
hien/si,hatt/etwarnogekacht ginn
mirwarennogekacht ginn
dirwaartnogekacht ginn
siwarennogekacht ginn
Modale Futur I
echwäert nogekacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert nogekacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogekacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogekacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier nogekacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akachenauskacheniwwerkachenkachenofkachenopkachenverkachen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles