E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kadastréieren abmessen (D) – mesurer (F)
Stammformen kadastréierenkadastréiertkadastréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkadastréieren
dukadastréiers
hien/si,hatt/etkadastréiert
mirkadastréieren
dirkadastréiert
sikadastréieren
Passé composé
echhukadastréiert
duhueskadastréiert
hien/si,hatt/ethuetkadastréiert
mirhukadastréiert
dirhuttkadastréiert
sihukadastréiert
Plus-que-parfait
echhatkadastréiert
duhaskadastréiert
hien/si,hatt/ethatkadastréiert
mirhatekadastréiert
dirhatkadastréiert
sihatekadastréiert
Futur I
echwäert kadastréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kadastréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkadastréieren
dugéifskadastréieren
hien/si,hatt/etgéifkadastréieren
mirgéifekadastréieren
dirgéiftkadastréieren
sigéifekadastréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkadastréiert
duhässkadastréiert
hien/si,hatt/ethättkadastréiert
mirhättekadastréiert
dirhättkadastréiert
sihättekadastréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkadastréier!
Plurielkadastréiert!
kadastréiert
kadastréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikadastréiert
dugësskadastréiert
hie/si,hatt/etgëttkadastréiert
mirgikadastréiert
dirgittkadastréiert
sigikadastréiert
Passé composé
echsikadastréiert ginn
dubasskadastréiert ginn
hien/si,hatt/etasskadastréiert ginn
mirsikadastréiert ginn
dirsiddkadastréiert ginn
sisikadastréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkadastréiert ginn
duwaarskadastréiert ginn
hien/si,hatt/etwarkadastréiert ginn
mirwarekadastréiert ginn
dirwaartkadastréiert ginn
siwarekadastréiert ginn
Futur I
echwäert kadastréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kadastréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kadastréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kadastréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kadastréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles