E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akaf-en einkaufen (D)acheter, faire les courses (F)
Stammformen akaf-enkeef-t anakaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkaf-en an
dukeef-s an
hien/si,hatt/etkeef-t an
mirkaf-en an
dirkaaf-t an
sikaf-en an
Pass compos
echhunnakaf
duhuesakaf
hien/si,hatt/ethuetakaf
mirhunnakaf
dirhuttakaf
sihunnakaf
Plus-que-parfait
echhatakaf
duhasakaf
hien/si,hatt/ethatakaf
mirhatenakaf
dirhatakaf
sihatenakaf
Futur I
echwäert akaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif an
du*kif-s an
hien/si,hatt/et*kif an
mir*kif-en an
dir*kif-t an
si*kif-en an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakaf-en
dugéifsakaf-en
hien/si,hatt/etgéifakaf-en
mirgéifenakaf-en
dirgéiftakaf-en
sigéifenakaf-en
Conditionnel Pass compos
echhttakaf
duhssakaf
hien/si,hatt/ethttakaf
mirhttenakaf
dirhttakaf
sihttenakaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf an!
Plurielkaaf-t an!
akaf
akaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausverkaf-en bikaf-enermkaf-enkaf-enmatkaf-ennokaf-enofkaf-enopkaf-enverkaf-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles