E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beetschen verprgeln, jmd. den Hintern verhauen (D) – tabasser, fesser qn. (F) – to beat somebody up (E)
Stammformen beetschenbeetschtgebeetscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeetschen
dubeetschs
hien/si,hatt/etbeetscht
mirbeetschen
dirbeetscht
sibeetschen
Pass compos
echhugebeetscht
duhuesgebeetscht
hien/si,hatt/ethuetgebeetscht
mirhugebeetscht
dirhuttgebeetscht
sihugebeetscht
Plus-que-parfait
echhatgebeetscht
duhasgebeetscht
hien/si,hatt/ethatgebeetscht
mirhategebeetscht
dirhatgebeetscht
sihategebeetscht
Futur I
echwäert beetschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebeetscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeetschen
dugéifsbeetschen
hien/si,hatt/etgéifbeetschen
mirgéifebeetschen
dirgéiftbeetschen
sigéifebeetschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebeetscht
duhssgebeetscht
hien/si,hatt/ethttgebeetscht
mirhättegebeetscht
dirhttgebeetscht
sihättegebeetscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeetsch!
Plurielbeetscht!
gebeetscht
beetschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebeetscht
dugëssgebeetscht
hie/si,hatt/etgëttgebeetscht
mirgigebeetscht
dirgittgebeetscht
sigigebeetscht
Pass compos
echsigebeetscht ginn
dubassgebeetscht ginn
hien/si,hatt/etassgebeetscht ginn
mirsigebeetscht ginn
dirsiddgebeetscht ginn
sisigebeetscht ginn
Plus-que-parfait
echwargebeetscht ginn
duwaarsgebeetscht ginn
hien/si,hatt/etwargebeetscht ginn
mirwaregebeetscht ginn
dirwaartgebeetscht ginn
siwaregebeetscht ginn
Futur I
echwäert gebeetscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebeetscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebeetscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebeetscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebeetscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles