E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beetsch-en verprgeln, jmd. den Hintern verhauen (D) – tabasser, fesser qn. (F) – to beat somebody up (E)
Stammformen beetsch-enbeetsch-tge-beetsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeetsch-en
dubeetsch-s
hien/si,hatt/etbeetsch-t
mirbeetsch-en
dirbeetsch-t
sibeetsch-en
Pass compos
echhuge-beetsch-t
duhuesge-beetsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-beetsch-t
mirhuge-beetsch-t
dirhuttge-beetsch-t
sihuge-beetsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-beetsch-t
duhasge-beetsch-t
hien/si,hatt/ethatge-beetsch-t
mirhatege-beetsch-t
dirhatge-beetsch-t
sihatege-beetsch-t
Futur I
echwäert beetsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-beetsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeetsch-en
dugéifsbeetsch-en
hien/si,hatt/etgéifbeetsch-en
mirgéifebeetsch-en
dirgéiftbeetsch-en
sigéifebeetsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-beetsch-t
duhssge-beetsch-t
hien/si,hatt/ethttge-beetsch-t
mirhättege-beetsch-t
dirhttge-beetsch-t
sihättege-beetsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeetsch!
Plurielbeetsch-t!
ge-beetsch-t
beetsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-beetsch-t
dugëssge-beetsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-beetsch-t
mirgige-beetsch-t
dirgittge-beetsch-t
sigige-beetsch-t
Pass compos
echsige-beetsch-t ginn
dubassge-beetsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-beetsch-t ginn
mirsige-beetsch-t ginn
dirsiddge-beetsch-t ginn
sisige-beetsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-beetsch-t ginn
duwaarsge-beetsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-beetsch-t ginn
mirwarege-beetsch-t ginn
dirwaartge-beetsch-t ginn
siwarege-beetsch-t ginn
Futur I
echwäert ge-beetsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-beetsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-beetsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-beetsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-beetsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles