E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
käichen keuchen (D)haleter (F)
Stammformen käichenkäichtgekäicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäichen
dukäichs
hien/si,hatt/etkäicht
mirkäichen
dirkäicht
sikäichen
Passé composé
echhugekäicht
duhuesgekäicht
hien/si,hatt/ethuetgekäicht
mirhugekäicht
dirhuttgekäicht
sihugekäicht
Plus-que-parfait
echhatgekäicht
duhasgekäicht
hien/si,hatt/ethatgekäicht
mirhategekäicht
dirhatgekäicht
sihategekäicht
Futur I
echwäert käichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekäicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkäichen
dugéifskäichen
hien/si,hatt/etgéifkäichen
mirgéifekäichen
dirgéiftkäichen
sigéifekäichen
Conditionnel Passé composé
echhättgekäicht
duhässgekäicht
hien/si,hatt/ethättgekäicht
mirhättegekäicht
dirhättgekäicht
sihättegekäicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäich!
Plurielkäicht!
gekäicht
käichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eropkäichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles