E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kalenneren grbeln, planen, tfteln (D) – ruminer, se creuser la te (F)
Stammformen kalennerenkalennertgekalennert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkalenneren
dukalenners
hien/si,hatt/etkalennert
mirkalenneren
dirkalennert
sikalenneren
Pass compos
echhugekalennert
duhuesgekalennert
hien/si,hatt/ethuetgekalennert
mirhugekalennert
dirhuttgekalennert
sihugekalennert
Plus-que-parfait
echhatgekalennert
duhasgekalennert
hien/si,hatt/ethatgekalennert
mirhategekalennert
dirhatgekalennert
sihategekalennert
Modale Futur I
echwäert kalenneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekalennert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalenneren
dugéifskalenneren
hien/si,hatt/etgéifkalenneren
mirgéifekalenneren
dirgéiftkalenneren
sigéifekalenneren
Conditionnel pass compos
echhttgekalennert
duhssgekalennert
hien/si,hatt/ethttgekalennert
mirhättegekalennert
dirhttgekalennert
sihättegekalennert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalenner!
Plurielkalennert!
gekalennert
kalenneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles