E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kalléieren beschlagen (D) – caler (F)
Stammformen kalléierenkalléiertkalléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkalléieren
dukalléiers
hien/si,hatt/etkalléiert
mirkalléieren
dirkalléiert
sikalléieren
Passé composé
echhukalléiert
duhueskalléiert
hien/si,hatt/ethuetkalléiert
mirhukalléiert
dirhuttkalléiert
sihukalléiert
Plus-que-parfait
echhatkalléiert
duhaskalléiert
hien/si,hatt/ethatkalléiert
mirhatekalléiert
dirhatkalléiert
sihatekalléiert
Futur I
echwäert kalléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkalléieren
dugéifskalléieren
hien/si,hatt/etgéifkalléieren
mirgéifekalléieren
dirgéiftkalléieren
sigéifekalléieren
Conditionnel Passé composé
echhättkalléiert
duhässkalléiert
hien/si,hatt/ethättkalléiert
mirhättekalléiert
dirhättkalléiert
sihättekalléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalléier!
Plurielkalléiert!
kalléiert
kalléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikalléiert
dugësskalléiert
hie/si,hatt/etgëttkalléiert
mirgikalléiert
dirgittkalléiert
sigikalléiert
Passé composé
echsikalléiert ginn
dubasskalléiert ginn
hien/si,hatt/etasskalléiert ginn
mirsikalléiert ginn
dirsiddkalléiert ginn
sisikalléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkalléiert ginn
duwaarskalléiert ginn
hien/si,hatt/etwarkalléiert ginn
mirwarekalléiert ginn
dirwaartkalléiert ginn
siwarekalléiert ginn
Futur I
echwäert kalléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kalléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kalléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kalléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kalléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles