E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskämmen auskämmen (D) – démêler (F)
Stammformen auskämmenkämmt ausausgekämmt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkämmen aus
dukämms aus
hien/si,hatt/etkämmt aus
mirkämmen aus
dirkämmt aus
sikämmen aus
Passé composé
echhunnausgekämmt
duhuesausgekämmt
hien/si,hatt/ethuetausgekämmt
mirhunnausgekämmt
dirhuttausgekämmt
sihunnausgekämmt
Plus-que-parfait
echhatausgekämmt
duhasausgekämmt
hien/si,hatt/ethatausgekämmt
mirhatenausgekämmt
dirhatausgekämmt
sihatenausgekämmt
Futur I
echwäert auskämmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekämmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskämmen
dugéifsauskämmen
hien/si,hatt/etgéifauskämmen
mirgéifenauskämmen
dirgéiftauskämmen
sigéifenauskämmen
Conditionnel Passé composé
echhättausgekämmt
duhässausgekämmt
hien/si,hatt/ethättausgekämmt
mirhättenausgekämmt
dirhättausgekämmt
sihättenausgekämmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkämm aus!
Plurielkämmt aus!
ausgekämmt
auskämmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgekämmt
dugëssausgekämmt
hie/si,hatt/etgëttausgekämmt
mirginnausgekämmt
dirgittausgekämmt
siginnausgekämmt
Passé composé
echsinnausgekämmt ginn
dubassausgekämmt ginn
hien/si,hatt/etassausgekämmt ginn
mirsinnausgekämmt ginn
dirsiddausgekämmt ginn
sisinnausgekämmt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgekämmt ginn
duwaarsausgekämmt ginn
hien/si,hatt/etwarausgekämmt ginn
mirwarenausgekämmt ginn
dirwaartausgekämmt ginn
siwarenausgekämmt ginn
Futur I
echwäert ausgekämmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekämmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgekämmt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgekämmt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgekämmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kämmenopkämmen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles