E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opkämmen aufkämmen (D)peigner (F)
Stammformen opkämmenkämmt opopgekämmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkämmen op
dukämms op
hien/si,hatt/etkämmt op
mirkämmen op
dirkämmt op
sikämmen op
Passé composé
echhunnopgekämmt
duhuesopgekämmt
hien/si,hatt/ethuetopgekämmt
mirhunnopgekämmt
dirhuttopgekämmt
sihunnopgekämmt
Plus-que-parfait
echhatopgekämmt
duhasopgekämmt
hien/si,hatt/ethatopgekämmt
mirhatenopgekämmt
dirhatopgekämmt
sihatenopgekämmt
Futur I
echwäert opkämmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgekämmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopkämmen
dugéifsopkämmen
hien/si,hatt/etgéifopkämmen
mirgéifenopkämmen
dirgéiftopkämmen
sigéifenopkämmen
Conditionnel Passé composé
echhättopgekämmt
duhässopgekämmt
hien/si,hatt/ethättopgekämmt
mirhättenopgekämmt
dirhättopgekämmt
sihättenopgekämmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkämm op!
Plurielkämmt op!
opgekämmt
opkämmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgekämmt
dugëssopgekämmt
hie/si,hatt/etgëttopgekämmt
mirginnopgekämmt
dirgittopgekämmt
siginnopgekämmt
Passé composé
echsinnopgekämmt ginn
dubassopgekämmt ginn
hien/si,hatt/etassopgekämmt ginn
mirsinnopgekämmt ginn
dirsiddopgekämmt ginn
sisinnopgekämmt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgekämmt ginn
duwaarsopgekämmt ginn
hien/si,hatt/etwaropgekämmt ginn
mirwarenopgekämmt ginn
dirwaartopgekämmt ginn
siwarenopgekämmt ginn
Futur I
echwäert opgekämmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgekämmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgekämmt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgekämmt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgekämmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskämmenkämmen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles