E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kanoniséieren kanonisieren (D)canoniser (F)
Stammformen kanoniséierenkanoniséiertkanoniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkanoniséieren
dukanoniséiers
hien/si,hatt/etkanoniséiert
mirkanoniséieren
dirkanoniséiert
sikanoniséieren
Passé composé
echhukanoniséiert
duhueskanoniséiert
hien/si,hatt/ethuetkanoniséiert
mirhukanoniséiert
dirhuttkanoniséiert
sihukanoniséiert
Plus-que-parfait
echhatkanoniséiert
duhaskanoniséiert
hien/si,hatt/ethatkanoniséiert
mirhatekanoniséiert
dirhatkanoniséiert
sihatekanoniséiert
Futur I
echwäert kanoniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kanoniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkanoniséieren
dugéifskanoniséieren
hien/si,hatt/etgéifkanoniséieren
mirgéifekanoniséieren
dirgéiftkanoniséieren
sigéifekanoniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkanoniséiert
duhässkanoniséiert
hien/si,hatt/ethättkanoniséiert
mirhättekanoniséiert
dirhättkanoniséiert
sihättekanoniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkanoniséier!
Plurielkanoniséiert!
kanoniséiert
kanoniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikanoniséiert
dugësskanoniséiert
hie/si,hatt/etgëttkanoniséiert
mirgikanoniséiert
dirgittkanoniséiert
sigikanoniséiert
Passé composé
echsikanoniséiert ginn
dubasskanoniséiert ginn
hien/si,hatt/etasskanoniséiert ginn
mirsikanoniséiert ginn
dirsiddkanoniséiert ginn
sisikanoniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkanoniséiert ginn
duwaarskanoniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkanoniséiert ginn
mirwarekanoniséiert ginn
dirwaartkanoniséiert ginn
siwarekanoniséiert ginn
Futur I
echwäert kanoniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kanoniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kanoniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kanoniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kanoniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles