E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dekantéieren dekantieren (D)décanter (F)
Stammformen dedekantéierendedekantéiertdedekantéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedekantéieren
dudedekantéiers
hien/si,hatt/etdedekantéiert
mirdedekantéieren
dirdedekantéiert
sidedekantéieren
Passé composé
echhunndedekantéiert
duhuesdedekantéiert
hien/si,hatt/ethuetdedekantéiert
mirhunndedekantéiert
dirhuttdedekantéiert
sihunndedekantéiert
Plus-que-parfait
echhatdedekantéiert
duhasdedekantéiert
hien/si,hatt/ethatdedekantéiert
mirhatendedekantéiert
dirhatdedekantéiert
sihatendedekantéiert
Futur I
echwäert dekantéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedekantéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdekantéieren
dugéifsdekantéieren
hien/si,hatt/etgéifdekantéieren
mirgéifendekantéieren
dirgéiftdekantéieren
sigéifendekantéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedekantéiert
duhässdedekantéiert
hien/si,hatt/ethättdedekantéiert
mirhättendedekantéiert
dirhättdedekantéiert
sihättendedekantéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedekantéier!
Plurieldedekantéiert!
dedekantéiert
dekantéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedekantéiert
dugëssdedekantéiert
hie/si,hatt/etgëttdedekantéiert
mirginndedekantéiert
dirgittdedekantéiert
siginndedekantéiert
Passé composé
echsinndedekantéiert ginn
dubassdedekantéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedekantéiert ginn
mirsinndedekantéiert ginn
dirsidddedekantéiert ginn
sisinndedekantéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedekantéiert ginn
duwaarsdedekantéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedekantéiert ginn
mirwarendedekantéiert ginn
dirwaartdedekantéiert ginn
siwarendedekantéiert ginn
Futur I
echwäert dedekantéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedekantéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedekantéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedekantéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedekantéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles