E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mkapp-en umhacken (D) – biner (F)
Stammformen mkapp-enkapp-t mmge-kapp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkapp-en m
dukapp-s m
hien/si,hatt/etkapp-t m
mirkapp-en m
dirkapp-t m
sikapp-en m
Pass compos
echhunnmge-kapp-t
duhuesmge-kapp-t
hien/si,hatt/ethuetmge-kapp-t
mirhunnmge-kapp-t
dirhuttmge-kapp-t
sihunnmge-kapp-t
Plus-que-parfait
echhatmge-kapp-t
duhasmge-kapp-t
hien/si,hatt/ethatmge-kapp-t
mirhatenmge-kapp-t
dirhatmge-kapp-t
sihatenmge-kapp-t
Futur I
echwäert mkapp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-kapp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmkapp-en
dugéifsmkapp-en
hien/si,hatt/etgéifmkapp-en
mirgéifenmkapp-en
dirgéiftmkapp-en
sigéifenmkapp-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-kapp-t
duhssmge-kapp-t
hien/si,hatt/ethttmge-kapp-t
mirhttenmge-kapp-t
dirhttmge-kapp-t
sihttenmge-kapp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapp m!
Plurielkapp-t m!
mge-kapp-t
mkapp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-kapp-t
dugëssmge-kapp-t
hie/si,hatt/etgëttmge-kapp-t
mirginnmge-kapp-t
dirgittmge-kapp-t
siginnmge-kapp-t
Pass compos
echsinnmge-kapp-t ginn
dubassmge-kapp-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-kapp-t ginn
mirsinnmge-kapp-t ginn
dirsiddmge-kapp-t ginn
sisinnmge-kapp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-kapp-t ginn
duwaarsmge-kapp-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-kapp-t ginn
mirwarenmge-kapp-t ginn
dirwaartmge-kapp-t ginn
siwarenmge-kapp-t ginn
Futur I
echwäert mge-kapp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-kapp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-kapp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-kapp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-kapp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kapp-enofkapp-enopkapp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles