E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akäpp-en
Stammformen akäpp-enkäpp-t anage-käpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkäpp-en an
dukäpp-s an
hien/si,hatt/etkäpp-t an
mirkäpp-en an
dirkäpp-t an
sikäpp-en an
Passé composé
echhunnage-käpp-t
duhuesage-käpp-t
hien/si,hatt/ethuetage-käpp-t
mirhunnage-käpp-t
dirhuttage-käpp-t
sihunnage-käpp-t
Plus-que-parfait
echhatage-käpp-t
duhasage-käpp-t
hien/si,hatt/ethatage-käpp-t
mirhatenage-käpp-t
dirhatage-käpp-t
sihatenage-käpp-t
Modale Futur I
echwäert akäpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-käpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakäpp-en
dugéifsakäpp-en
hien/si,hatt/etgéifakäpp-en
mirgéifenakäpp-en
dirgéiftakäpp-en
sigéifenakäpp-en
Conditionnel passé composé
echhättage-käpp-t
duhässage-käpp-t
hien/si,hatt/ethättage-käpp-t
mirhättenage-käpp-t
dirhättage-käpp-t
sihättenage-käpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäpp an!
Plurielkäpp-t an!
age-käpp-t
akäpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnage-käpp-t
dugëssage-käpp-t
hie/si,hatt/etgëttage-käpp-t
mirginnage-käpp-t
dirgittage-käpp-t
siginnage-käpp-t
Passé composé
echsinnage-käpp-t ginn
dubassage-käpp-t ginn
hien/si,hatt/etassage-käpp-t ginn
mirsinnage-käpp-t ginn
dirsiddage-käpp-t ginn
sisinnage-käpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-käpp-t ginn
duwaarsage-käpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-käpp-t ginn
mirwarenage-käpp-t ginn
dirwaartage-käpp-t ginn
siwarenage-käpp-t ginn
Modale Futur I
echwäert age-käpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-käpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-käpp-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-käpp-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier age-käpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bekäpp-enerakäpp-enkäpp-en
Remarken (intern)
bedeutung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles