E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bekäpp-en kapieren (D) – piger (F)
Stammformen bekäpp-enbekäpp-tbekäpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekäpp-en
dubekäpp-s
hien/si,hatt/etbekäpp-t
mirbekäpp-en
dirbekäpp-t
sibekäpp-en
Passé composé
echhubekäpp-t
duhuesbekäpp-t
hien/si,hatt/ethuetbekäpp-t
mirhubekäpp-t
dirhuttbekäpp-t
sihubekäpp-t
Plus-que-parfait
echhatbekäpp-t
duhasbekäpp-t
hien/si,hatt/ethatbekäpp-t
mirhatebekäpp-t
dirhatbekäpp-t
sihatebekäpp-t
Futur I
echwäert bekäpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekäpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekäpp-en
dugéifsbekäpp-en
hien/si,hatt/etgéifbekäpp-en
mirgéifebekäpp-en
dirgéiftbekäpp-en
sigéifebekäpp-en
Conditionnel Passé composé
echhättbekäpp-t
duhässbekäpp-t
hien/si,hatt/ethättbekäpp-t
mirhättebekäpp-t
dirhättbekäpp-t
sihättebekäpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekäpp!
Plurielbekäpp-t!
bekäpp-t
bekäpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibekäpp-t
dugëssbekäpp-t
hie/si,hatt/etgëttbekäpp-t
mirgibekäpp-t
dirgittbekäpp-t
sigibekäpp-t
Passé composé
echsibekäpp-t ginn
dubassbekäpp-t ginn
hien/si,hatt/etassbekäpp-t ginn
mirsibekäpp-t ginn
dirsiddbekäpp-t ginn
sisibekäpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbekäpp-t ginn
duwaarsbekäpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarbekäpp-t ginn
mirwarebekäpp-t ginn
dirwaartbekäpp-t ginn
siwarebekäpp-t ginn
Futur I
echwäert bekäpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekäpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bekäpp-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bekäpp-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bekäpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akäpp-enerakäpp-enkäpp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles