E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erakäppen hineinköpfen (D) – marquer de la têe (football) (F)
Stammformen erakäppenkäppt eraneragekäppt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäppen eran
dukäpps eran
hien/si,hatt/etkäppt eran
mirkäppen eran
dirkäppt eran
sikäppen eran
Passé composé
echhunneragekäppt
duhueseragekäppt
hien/si,hatt/ethueteragekäppt
mirhunneragekäppt
dirhutteragekäppt
sihunneragekäppt
Plus-que-parfait
echhateragekäppt
duhaseragekäppt
hien/si,hatt/ethateragekäppt
mirhateneragekäppt
dirhateragekäppt
sihateneragekäppt
Futur I
echwäert erakäppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragekäppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakäppen
dugéifserakäppen
hien/si,hatt/etgéiferakäppen
mirgéifenerakäppen
dirgéifterakäppen
sigéifenerakäppen
Conditionnel Passé composé
echhätteragekäppt
duhässeragekäppt
hien/si,hatt/ethätteragekäppt
mirhätteneragekäppt
dirhätteragekäppt
sihätteneragekäppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäpp eran!
Plurielkäppt eran!
eragekäppt
erakäppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneragekäppt
dugësseragekäppt
hie/si,hatt/etgëtteragekäppt
mirginneragekäppt
dirgitteragekäppt
siginneragekäppt
Passé composé
echsinneragekäppt ginn
dubasseragekäppt ginn
hien/si,hatt/etasseragekäppt ginn
mirsinneragekäppt ginn
dirsidderagekäppt ginn
sisinneragekäppt ginn
Plus-que-parfait
echwareragekäppt ginn
duwaarseragekäppt ginn
hien/si,hatt/etwareragekäppt ginn
mirwareneragekäppt ginn
dirwaarteragekäppt ginn
siwareneragekäppt ginn
Futur I
echwäert eragekäppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragekäppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eragekäppt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eragekäppt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eragekäppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akäppenbekäppenkäppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles