E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mbi-en umbiegen (D)tourner (F)to bend (E)
Stammformen mbi-enbi-t mmge-bi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbi-en m
dubi-s m
hien/si,hatt/etbi-t m
mirbi-en m
dirbi-t m
sibi-en m
Pass compos
echhunnmge-bi-t
duhuesmge-bi-t
hien/si,hatt/ethuetmge-bi-t
mirhunnmge-bi-t
dirhuttmge-bi-t
sihunnmge-bi-t
Plus-que-parfait
echhatmge-bi-t
duhasmge-bi-t
hien/si,hatt/ethatmge-bi-t
mirhatenmge-bi-t
dirhatmge-bi-t
sihatenmge-bi-t
Futur I
echwäert mbi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-bi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmbi-en
dugéifsmbi-en
hien/si,hatt/etgéifmbi-en
mirgéifenmbi-en
dirgéiftmbi-en
sigéifenmbi-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-bi-t
duhssmge-bi-t
hien/si,hatt/ethttmge-bi-t
mirhttenmge-bi-t
dirhttmge-bi-t
sihttenmge-bi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbi m!
Plurielbi-t m!
mge-bi-t
mbi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-bi-t
dugëssmge-bi-t
hie/si,hatt/etgëttmge-bi-t
mirginnmge-bi-t
dirgittmge-bi-t
siginnmge-bi-t
Pass compos
echsinnmge-bi-t ginn
dubassmge-bi-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-bi-t ginn
mirsinnmge-bi-t ginn
dirsiddmge-bi-t ginn
sisinnmge-bi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-bi-t ginn
duwaarsmge-bi-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-bi-t ginn
mirwarenmge-bi-t ginn
dirwaartmge-bi-t ginn
siwarenmge-bi-t ginn
Futur I
echwäert mge-bi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-bi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-bi-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-bi-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-bi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abi-enbi-enofbi-enverbi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles