E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akapselen einkapseln (D) – encapsuler (F)
Stammformen akapselenkapselt anagekapselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkapselen an
dukapsels an
hien/si,hatt/etkapselt an
mirkapselen an
dirkapselt an
sikapselen an
Pass compos
echhunnagekapselt
duhuesagekapselt
hien/si,hatt/ethuetagekapselt
mirhunnagekapselt
dirhuttagekapselt
sihunnagekapselt
Plus-que-parfait
echhatagekapselt
duhasagekapselt
hien/si,hatt/ethatagekapselt
mirhatenagekapselt
dirhatagekapselt
sihatenagekapselt
Futur I
echwäert akapselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekapselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakapselen
dugéifsakapselen
hien/si,hatt/etgéifakapselen
mirgéifenakapselen
dirgéiftakapselen
sigéifenakapselen
Conditionnel Pass compos
echhttagekapselt
duhssagekapselt
hien/si,hatt/ethttagekapselt
mirhttenagekapselt
dirhttagekapselt
sihttenagekapselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapsel an!
Plurielkapselt an!
agekapselt
akapselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagekapselt
dugëssagekapselt
hie/si,hatt/etgëttagekapselt
mirginnagekapselt
dirgittagekapselt
siginnagekapselt
Pass compos
echsinnagekapselt ginn
dubassagekapselt ginn
hien/si,hatt/etassagekapselt ginn
mirsinnagekapselt ginn
dirsiddagekapselt ginn
sisinnagekapselt ginn
Plus-que-parfait
echwaragekapselt ginn
duwaarsagekapselt ginn
hien/si,hatt/etwaragekapselt ginn
mirwarenagekapselt ginn
dirwaartagekapselt ginn
siwarenagekapselt ginn
Futur I
echwäert agekapselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekapselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agekapselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agekapselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agekapselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kapselenofkapselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles