E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akapsel-en einkapseln (D) – encapsuler (F)
Stammformen akapsel-enkapsel-t anage-kapsel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkapsel-en an
dukapsel-s an
hien/si,hatt/etkapsel-t an
mirkapsel-en an
dirkapsel-t an
sikapsel-en an
Pass compos
echhunnage-kapsel-t
duhuesage-kapsel-t
hien/si,hatt/ethuetage-kapsel-t
mirhunnage-kapsel-t
dirhuttage-kapsel-t
sihunnage-kapsel-t
Plus-que-parfait
echhatage-kapsel-t
duhasage-kapsel-t
hien/si,hatt/ethatage-kapsel-t
mirhatenage-kapsel-t
dirhatage-kapsel-t
sihatenage-kapsel-t
Futur I
echwäert akapsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-kapsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakapsel-en
dugéifsakapsel-en
hien/si,hatt/etgéifakapsel-en
mirgéifenakapsel-en
dirgéiftakapsel-en
sigéifenakapsel-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-kapsel-t
duhssage-kapsel-t
hien/si,hatt/ethttage-kapsel-t
mirhttenage-kapsel-t
dirhttage-kapsel-t
sihttenage-kapsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapsel an!
Plurielkapsel-t an!
age-kapsel-t
akapsel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-kapsel-t
dugëssage-kapsel-t
hie/si,hatt/etgëttage-kapsel-t
mirginnage-kapsel-t
dirgittage-kapsel-t
siginnage-kapsel-t
Pass compos
echsinnage-kapsel-t ginn
dubassage-kapsel-t ginn
hien/si,hatt/etassage-kapsel-t ginn
mirsinnage-kapsel-t ginn
dirsiddage-kapsel-t ginn
sisinnage-kapsel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-kapsel-t ginn
duwaarsage-kapsel-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-kapsel-t ginn
mirwarenage-kapsel-t ginn
dirwaartage-kapsel-t ginn
siwarenage-kapsel-t ginn
Futur I
echwäert age-kapsel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-kapsel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-kapsel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-kapsel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-kapsel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kapsel-enofkapsel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles