E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkapselen abkapseln (D)isoler (F)
Stammformen ofkapselenkapselt ofofgekapselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkapselen of
dukapsels of
hien/si,hatt/etkapselt of
mirkapselen of
dirkapselt of
sikapselen of
Pass compos
echhunnofgekapselt
duhuesofgekapselt
hien/si,hatt/ethuetofgekapselt
mirhunnofgekapselt
dirhuttofgekapselt
sihunnofgekapselt
Plus-que-parfait
echhatofgekapselt
duhasofgekapselt
hien/si,hatt/ethatofgekapselt
mirhatenofgekapselt
dirhatofgekapselt
sihatenofgekapselt
Futur I
echwäert ofkapselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekapselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkapselen
dugéifsofkapselen
hien/si,hatt/etgéifofkapselen
mirgéifenofkapselen
dirgéiftofkapselen
sigéifenofkapselen
Conditionnel Pass compos
echhttofgekapselt
duhssofgekapselt
hien/si,hatt/ethttofgekapselt
mirhttenofgekapselt
dirhttofgekapselt
sihttenofgekapselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapsel of!
Plurielkapselt of!
ofgekapselt
ofkapselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgekapselt
dugëssofgekapselt
hie/si,hatt/etgëttofgekapselt
mirginnofgekapselt
dirgittofgekapselt
siginnofgekapselt
Pass compos
echsinnofgekapselt ginn
dubassofgekapselt ginn
hien/si,hatt/etassofgekapselt ginn
mirsinnofgekapselt ginn
dirsiddofgekapselt ginn
sisinnofgekapselt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgekapselt ginn
duwaarsofgekapselt ginn
hien/si,hatt/etwarofgekapselt ginn
mirwarenofgekapselt ginn
dirwaartofgekapselt ginn
siwarenofgekapselt ginn
Futur I
echwäert ofgekapselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekapselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgekapselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgekapselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgekapselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akapselenkapselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles