E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkapsel-en abkapseln (D) – isoler (F)
Stammformen ofkapsel-enkapsel-t ofofge-kapsel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkapsel-en of
dukapsel-s of
hien/si,hatt/etkapsel-t of
mirkapsel-en of
dirkapsel-t of
sikapsel-en of
Pass compos
echhunnofge-kapsel-t
duhuesofge-kapsel-t
hien/si,hatt/ethuetofge-kapsel-t
mirhunnofge-kapsel-t
dirhuttofge-kapsel-t
sihunnofge-kapsel-t
Plus-que-parfait
echhatofge-kapsel-t
duhasofge-kapsel-t
hien/si,hatt/ethatofge-kapsel-t
mirhatenofge-kapsel-t
dirhatofge-kapsel-t
sihatenofge-kapsel-t
Futur I
echwäert ofkapsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-kapsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkapsel-en
dugéifsofkapsel-en
hien/si,hatt/etgéifofkapsel-en
mirgéifenofkapsel-en
dirgéiftofkapsel-en
sigéifenofkapsel-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-kapsel-t
duhssofge-kapsel-t
hien/si,hatt/ethttofge-kapsel-t
mirhttenofge-kapsel-t
dirhttofge-kapsel-t
sihttenofge-kapsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkapsel of!
Plurielkapsel-t of!
ofge-kapsel-t
ofkapsel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-kapsel-t
dugëssofge-kapsel-t
hie/si,hatt/etgëttofge-kapsel-t
mirginnofge-kapsel-t
dirgittofge-kapsel-t
siginnofge-kapsel-t
Pass compos
echsinnofge-kapsel-t ginn
dubassofge-kapsel-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-kapsel-t ginn
mirsinnofge-kapsel-t ginn
dirsiddofge-kapsel-t ginn
sisinnofge-kapsel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-kapsel-t ginn
duwaarsofge-kapsel-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-kapsel-t ginn
mirwarenofge-kapsel-t ginn
dirwaartofge-kapsel-t ginn
siwarenofge-kapsel-t ginn
Futur I
echwäert ofge-kapsel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-kapsel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-kapsel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-kapsel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-kapsel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akapsel-enkapsel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles