E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
karamelliséieren karamellisieren (D)caraméliser (F)
Stammformen karamelliséierenkaramelliséiertkaramelliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkaramelliséieren
dukaramelliséiers
hien/si,hatt/etkaramelliséiert
mirkaramelliséieren
dirkaramelliséiert
sikaramelliséieren
Passé composé
echhukaramelliséiert
duhueskaramelliséiert
hien/si,hatt/ethuetkaramelliséiert
mirhukaramelliséiert
dirhuttkaramelliséiert
sihukaramelliséiert
Plus-que-parfait
echhatkaramelliséiert
duhaskaramelliséiert
hien/si,hatt/ethatkaramelliséiert
mirhatekaramelliséiert
dirhatkaramelliséiert
sihatekaramelliséiert
Futur I
echwäert karamelliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karamelliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkaramelliséieren
dugéifskaramelliséieren
hien/si,hatt/etgéifkaramelliséieren
mirgéifekaramelliséieren
dirgéiftkaramelliséieren
sigéifekaramelliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkaramelliséiert
duhässkaramelliséiert
hien/si,hatt/ethättkaramelliséiert
mirhättekaramelliséiert
dirhättkaramelliséiert
sihättekaramelliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaramelliséier!
Plurielkaramelliséiert!
karamelliséiert
karamelliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikaramelliséiert
dugësskaramelliséiert
hie/si,hatt/etgëttkaramelliséiert
mirgikaramelliséiert
dirgittkaramelliséiert
sigikaramelliséiert
Passé composé
echsikaramelliséiert ginn
dubasskaramelliséiert ginn
hien/si,hatt/etasskaramelliséiert ginn
mirsikaramelliséiert ginn
dirsiddkaramelliséiert ginn
sisikaramelliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkaramelliséiert ginn
duwaarskaramelliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkaramelliséiert ginn
mirwarekaramelliséiert ginn
dirwaartkaramelliséiert ginn
siwarekaramelliséiert ginn
Futur I
echwäert karamelliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert karamelliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif karamelliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif karamelliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier karamelliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles