E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kartonéieren einlegen (D) – encartonner (F)
Stammformen kartonéierenkartonéiertkartonéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkartonéieren
dukartonéiers
hien/si,hatt/etkartonéiert
mirkartonéieren
dirkartonéiert
sikartonéieren
Passé composé
echhukartonéiert
duhueskartonéiert
hien/si,hatt/ethuetkartonéiert
mirhukartonéiert
dirhuttkartonéiert
sihukartonéiert
Plus-que-parfait
echhatkartonéiert
duhaskartonéiert
hien/si,hatt/ethatkartonéiert
mirhatekartonéiert
dirhatkartonéiert
sihatekartonéiert
Futur I
echwäert kartonéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kartonéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkartonéieren
dugéifskartonéieren
hien/si,hatt/etgéifkartonéieren
mirgéifekartonéieren
dirgéiftkartonéieren
sigéifekartonéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkartonéiert
duhässkartonéiert
hien/si,hatt/ethättkartonéiert
mirhättekartonéiert
dirhättkartonéiert
sihättekartonéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkartonéier!
Plurielkartonéiert!
kartonéiert
kartonéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikartonéiert
dugësskartonéiert
hie/si,hatt/etgëttkartonéiert
mirgikartonéiert
dirgittkartonéiert
sigikartonéiert
Passé composé
echsikartonéiert ginn
dubasskartonéiert ginn
hien/si,hatt/etasskartonéiert ginn
mirsikartonéiert ginn
dirsiddkartonéiert ginn
sisikartonéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkartonéiert ginn
duwaarskartonéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkartonéiert ginn
mirwarekartonéiert ginn
dirwaartkartonéiert ginn
siwarekartonéiert ginn
Futur I
echwäert kartonéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kartonéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kartonéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kartonéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kartonéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles