E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bekäschteg-en beköstigen (D)nourrir (F)
Stammformen bekäschteg-enbekäschteg-tbekäschteg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekäschteg-en
dubekäschteg-s
hien/si,hatt/etbekäschteg-t
mirbekäschteg-en
dirbekäschteg-t
sibekäschteg-en
Passé composé
echhubekäschteg-t
duhuesbekäschteg-t
hien/si,hatt/ethuetbekäschteg-t
mirhubekäschteg-t
dirhuttbekäschteg-t
sihubekäschteg-t
Plus-que-parfait
echhatbekäschteg-t
duhasbekäschteg-t
hien/si,hatt/ethatbekäschteg-t
mirhatebekäschteg-t
dirhatbekäschteg-t
sihatebekäschteg-t
Futur I
echwäert bekäschteg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekäschteg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekäschteg-en
dugéifsbekäschteg-en
hien/si,hatt/etgéifbekäschteg-en
mirgéifebekäschteg-en
dirgéiftbekäschteg-en
sigéifebekäschteg-en
Conditionnel Passé composé
echhättbekäschteg-t
duhässbekäschteg-t
hien/si,hatt/ethättbekäschteg-t
mirhättebekäschteg-t
dirhättbekäschteg-t
sihättebekäschteg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekäschteg!
Plurielbekäschteg-t!
bekäschteg-t
bekäschteg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibekäschteg-t
dugëssbekäschteg-t
hie/si,hatt/etgëttbekäschteg-t
mirgibekäschteg-t
dirgittbekäschteg-t
sigibekäschteg-t
Passé composé
echsibekäschteg-t ginn
dubassbekäschteg-t ginn
hien/si,hatt/etassbekäschteg-t ginn
mirsibekäschteg-t ginn
dirsiddbekäschteg-t ginn
sisibekäschteg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbekäschteg-t ginn
duwaarsbekäschteg-t ginn
hien/si,hatt/etwarbekäschteg-t ginn
mirwarebekäschteg-t ginn
dirwaartbekäschteg-t ginn
siwarebekäschteg-t ginn
Futur I
echwäert bekäschteg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekäschteg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bekäschteg-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bekäschteg-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bekäschteg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles