E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kasernéieren kasernieren (D) – caserner (F)
Stammformen kasernéierenkasernéiertkasernéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkasernéieren
dukasernéiers
hien/si,hatt/etkasernéiert
mirkasernéieren
dirkasernéiert
sikasernéieren
Passé composé
echhukasernéiert
duhueskasernéiert
hien/si,hatt/ethuetkasernéiert
mirhukasernéiert
dirhuttkasernéiert
sihukasernéiert
Plus-que-parfait
echhatkasernéiert
duhaskasernéiert
hien/si,hatt/ethatkasernéiert
mirhatekasernéiert
dirhatkasernéiert
sihatekasernéiert
Futur I
echwäert kasernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kasernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkasernéieren
dugéifskasernéieren
hien/si,hatt/etgéifkasernéieren
mirgéifekasernéieren
dirgéiftkasernéieren
sigéifekasernéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkasernéiert
duhässkasernéiert
hien/si,hatt/ethättkasernéiert
mirhättekasernéiert
dirhättkasernéiert
sihättekasernéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkasernéier!
Plurielkasernéiert!
kasernéiert
kasernéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikasernéiert
dugësskasernéiert
hie/si,hatt/etgëttkasernéiert
mirgikasernéiert
dirgittkasernéiert
sigikasernéiert
Passé composé
echsikasernéiert ginn
dubasskasernéiert ginn
hien/si,hatt/etasskasernéiert ginn
mirsikasernéiert ginn
dirsiddkasernéiert ginn
sisikasernéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkasernéiert ginn
duwaarskasernéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkasernéiert ginn
mirwarekasernéiert ginn
dirwaartkasernéiert ginn
siwarekasernéiert ginn
Futur I
echwäert kasernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kasernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kasernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kasernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kasernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles