E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
akass-éier-en einkassieren (D) – encaisser (F)
Stammformen akass-éier-enkass-éier-t anakass-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkass-éier-en an
dukass-éier-s an
hien/si,hatt/etkass-éier-t an
mirkass-éier-en an
dirkass-éier-t an
sikass-éier-en an
Passé composé
echhunnakass-éier-t
duhuesakass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetakass-éier-t
mirhunnakass-éier-t
dirhuttakass-éier-t
sihunnakass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatakass-éier-t
duhasakass-éier-t
hien/si,hatt/ethatakass-éier-t
mirhatenakass-éier-t
dirhatakass-éier-t
sihatenakass-éier-t
Futur I
echwäert akass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakass-éier-en
dugéifsakass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifakass-éier-en
mirgéifenakass-éier-en
dirgéiftakass-éier-en
sigéifenakass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättakass-éier-t
duhässakass-éier-t
hien/si,hatt/ethättakass-éier-t
mirhättenakass-éier-t
dirhättakass-éier-t
sihättenakass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkass-éier an!
Plurielkass-éier-t an!
akass-éier-t
akass-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnakass-éier-t
dugëssakass-éier-t
hie/si,hatt/etgëttakass-éier-t
mirginnakass-éier-t
dirgittakass-éier-t
siginnakass-éier-t
Passé composé
echsinnakass-éier-t ginn
dubassakass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassakass-éier-t ginn
mirsinnakass-éier-t ginn
dirsiddakass-éier-t ginn
sisinnakass-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarakass-éier-t ginn
duwaarsakass-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarakass-éier-t ginn
mirwarenakass-éier-t ginn
dirwaartakass-éier-t ginn
siwarenakass-éier-t ginn
Futur I
echwäert akass-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akass-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif akass-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif akass-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier akass-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kass-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles