E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
katalyséieren katalysieren (D)catalyser (F)
Stammformen katalyséierenkatalyséiertkatalyséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkatalyséieren
dukatalyséiers
hien/si,hatt/etkatalyséiert
mirkatalyséieren
dirkatalyséiert
sikatalyséieren
Passé composé
echhukatalyséiert
duhueskatalyséiert
hien/si,hatt/ethuetkatalyséiert
mirhukatalyséiert
dirhuttkatalyséiert
sihukatalyséiert
Plus-que-parfait
echhatkatalyséiert
duhaskatalyséiert
hien/si,hatt/ethatkatalyséiert
mirhatekatalyséiert
dirhatkatalyséiert
sihatekatalyséiert
Futur I
echwäert katalyséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katalyséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkatalyséieren
dugéifskatalyséieren
hien/si,hatt/etgéifkatalyséieren
mirgéifekatalyséieren
dirgéiftkatalyséieren
sigéifekatalyséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkatalyséiert
duhässkatalyséiert
hien/si,hatt/ethättkatalyséiert
mirhättekatalyséiert
dirhättkatalyséiert
sihättekatalyséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkatalyséier!
Plurielkatalyséiert!
katalyséiert
katalyséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikatalyséiert
dugësskatalyséiert
hie/si,hatt/etgëttkatalyséiert
mirgikatalyséiert
dirgittkatalyséiert
sigikatalyséiert
Passé composé
echsikatalyséiert ginn
dubasskatalyséiert ginn
hien/si,hatt/etasskatalyséiert ginn
mirsikatalyséiert ginn
dirsiddkatalyséiert ginn
sisikatalyséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkatalyséiert ginn
duwaarskatalyséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkatalyséiert ginn
mirwarekatalyséiert ginn
dirwaartkatalyséiert ginn
siwarekatalyséiert ginn
Futur I
echwäert katalyséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katalyséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif katalyséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif katalyséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier katalyséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles