E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
katapultéieren katapultieren (D) – catapulter (F)
Stammformen katapultéierenkatapultéiertkatapultéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkatapultéieren
dukatapultéiers
hien/si,hatt/etkatapultéiert
mirkatapultéieren
dirkatapultéiert
sikatapultéieren
Passé composé
echhukatapultéiert
duhueskatapultéiert
hien/si,hatt/ethuetkatapultéiert
mirhukatapultéiert
dirhuttkatapultéiert
sihukatapultéiert
Plus-que-parfait
echhatkatapultéiert
duhaskatapultéiert
hien/si,hatt/ethatkatapultéiert
mirhatekatapultéiert
dirhatkatapultéiert
sihatekatapultéiert
Futur I
echwäert katapultéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katapultéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkatapultéieren
dugéifskatapultéieren
hien/si,hatt/etgéifkatapultéieren
mirgéifekatapultéieren
dirgéiftkatapultéieren
sigéifekatapultéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkatapultéiert
duhässkatapultéiert
hien/si,hatt/ethättkatapultéiert
mirhättekatapultéiert
dirhättkatapultéiert
sihättekatapultéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkatapultéier!
Plurielkatapultéiert!
katapultéiert
katapultéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikatapultéiert
dugësskatapultéiert
hie/si,hatt/etgëttkatapultéiert
mirgikatapultéiert
dirgittkatapultéiert
sigikatapultéiert
Passé composé
echsikatapultéiert ginn
dubasskatapultéiert ginn
hien/si,hatt/etasskatapultéiert ginn
mirsikatapultéiert ginn
dirsiddkatapultéiert ginn
sisikatapultéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkatapultéiert ginn
duwaarskatapultéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkatapultéiert ginn
mirwarekatapultéiert ginn
dirwaartkatapultéiert ginn
siwarekatapultéiert ginn
Futur I
echwäert katapultéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert katapultéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif katapultéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif katapultéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier katapultéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles