E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
katzen kotzen (D) – vomir (F)
Stammformen katzenkatztgekatzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkatzen
dukatz
hien/si,hatt/etkatzt
mirkatzen
dirkatzt
sikatzen
Pass compos
echhugekatzt
duhuesgekatzt
hien/si,hatt/ethuetgekatzt
mirhugekatzt
dirhuttgekatzt
sihugekatzt
Plus-que-parfait
echhatgekatzt
duhasgekatzt
hien/si,hatt/ethatgekatzt
mirhategekatzt
dirhatgekatzt
sihategekatzt
Modale Futur I
echwäert katzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekatzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkatzen
dugéifskatzen
hien/si,hatt/etgéifkatzen
mirgéifekatzen
dirgéiftkatzen
sigéifekatzen
Conditionnel pass compos
echhttgekatzt
duhssgekatzt
hien/si,hatt/ethttgekatzt
mirhättegekatzt
dirhttgekatzt
sihättegekatzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkatz!
Plurielkatzt!
gekatzt
katzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bekatzenermkatzenukatzen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles