E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bikier-en einen Verkehrsunfall bauen mit (D)ruiner un vhicule (F)
Stammformen bikier-enkier-t bibige-kier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkier-e bi
dukier-s bi
hien/si,hatt/etkier-t bi
mirkier-e bi
dirkier-t bi
sikier-e bi
Pass compos
echhubige-kier-t
duhuesbige-kier-t
hien/si,hatt/ethuetbige-kier-t
mirhubige-kier-t
dirhuttbige-kier-t
sihubige-kier-t
Plus-que-parfait
echhatbige-kier-t
duhasbige-kier-t
hien/si,hatt/ethatbige-kier-t
mirhatebige-kier-t
dirhatbige-kier-t
sihatebige-kier-t
Futur I
echwäert bikier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bige-kier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbikier-en
dugéifsbikier-en
hien/si,hatt/etgéifbikier-en
mirgéifebikier-en
dirgéiftbikier-en
sigéifebikier-en
Conditionnel Pass compos
echhttbige-kier-t
duhssbige-kier-t
hien/si,hatt/ethttbige-kier-t
mirhättebige-kier-t
dirhttbige-kier-t
sihättebige-kier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkier bi!
Plurielkier-t bi!
bige-kier-t
bikier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibige-kier-t
dugëssbige-kier-t
hie/si,hatt/etgëttbige-kier-t
mirgibige-kier-t
dirgittbige-kier-t
sigibige-kier-t
Pass compos
echsibige-kier-t ginn
dubassbige-kier-t ginn
hien/si,hatt/etassbige-kier-t ginn
mirsibige-kier-t ginn
dirsiddbige-kier-t ginn
sisibige-kier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbige-kier-t ginn
duwaarsbige-kier-t ginn
hien/si,hatt/etwarbige-kier-t ginn
mirwarebige-kier-t ginn
dirwaartbige-kier-t ginn
siwarebige-kier-t ginn
Futur I
echwäert bige-kier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bige-kier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bige-kier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bige-kier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bige-kier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akier-enbekier-endropkier-enmkier-enerauskier-enkier-enofkier-enukier-enverkier-envirverkier-en zoukier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles