E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bekéieren bekehren (D) – convertir (F)
Stammformen bekéierenbekéiertbekéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekéieren
dubekéiers
hien/si,hatt/etbekéiert
mirbekéieren
dirbekéiert
sibekéieren
Passé composé
echhubekéiert
duhuesbekéiert
hien/si,hatt/ethuetbekéiert
mirhubekéiert
dirhuttbekéiert
sihubekéiert
Plus-que-parfait
echhatbekéiert
duhasbekéiert
hien/si,hatt/ethatbekéiert
mirhatebekéiert
dirhatbekéiert
sihatebekéiert
Futur I
echwäert bekéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekéieren
dugéifsbekéieren
hien/si,hatt/etgéifbekéieren
mirgéifebekéieren
dirgéiftbekéieren
sigéifebekéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbekéiert
duhässbekéiert
hien/si,hatt/ethättbekéiert
mirhättebekéiert
dirhättbekéiert
sihättebekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekéier!
Plurielbekéiert!
bekéiert
bekéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibekéiert
dugëssbekéiert
hie/si,hatt/etgëttbekéiert
mirgibekéiert
dirgittbekéiert
sigibekéiert
Passé composé
echsibekéiert ginn
dubassbekéiert ginn
hien/si,hatt/etassbekéiert ginn
mirsibekéiert ginn
dirsiddbekéiert ginn
sisibekéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbekéiert ginn
duwaarsbekéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbekéiert ginn
mirwarebekéiert ginn
dirwaartbekéiert ginn
siwarebekéiert ginn
Futur I
echwäert bekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akéierenbäikéierendropkéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles